Hvordan vil oljeprisen og oljeaksjene utvikle seg etter Hormuz?
Vi finner det dessverre vanskelig å se en realistisk vei mot en fredsavtale på kort sikt mellom USA og Iran. En status quo i Hormuzstredet innebærer en forsyningskrise som forverres dag for dag, noe som styrker Irans forhandlingsposisjon så lenge stredet forblir stengt. Samlet sett vurderer vi sannsynligheten som høy for at situasjonen vil forverres før den bedrer seg.
Del med andre
%20Pareto%20-%20Oil%20Market%20E&P-0807169.png)
Pareto Securities’ aksjeanalytiker Tom Erik Kristiansen
No
Få tilgang til 'E&P Sector report'
Ved å fylle ut skjema får du tilgang til siste 'E&P Sector report' fra vårt analyseteam som inneholder blant annet:
• en gjennomgang på over 60 sider av utviklingen i oljemarkedet etter stengingen av Hormuz
• oppdaterte estimater og verdsettelse på sentrale norske og internasjonale oljeselskaper
Energisektoren utgjør en stor andel av Oslo Børs og vi følger undersektorer som blant annet olje- og gassprodusenter, oljeserviceaktører og riggselskaper tett. Hver uke sender analytikerne våre ut flere nyhets- og analyseoppdateringer og prisforventningsrapporter.
Du kan lese mer om hvordan vi behandler personopplysninger i vår personvernerklæring.
Denne gangen er det annerledes – stay long
Avstanden mellom USAs krav om at Iran skal gi opp sine regionale maktambisjoner, og Irans rapporterte krav om krigserstatninger samt suverenitetsrettigheter over Hormuzstredet, fremstår som for stor, selv om begge nok går høyt ut i starten av forhandlingene. På bakgrunn av dette oppjusterer vi vår prognose for Brent-olje i 2026 til USD 90 per fat. Estimatet reflekterer en oppgang gjennom andre kvartal (USD 110 per fat), før prisene gradvis normaliseres mot vår nye langsiktige Brent-pris på USD 80 per fat ved utgangen av året (opp fra USD 70 per fat).
Den langsiktige oppjusteringen av oljeprisestimatet er drevet av en høyere tilbudspremie fra Midtøsten, behovet for å gjenoppbygge lagre, samt inflasjonspress.
«Ubalansen i det fysiske markedet er enorm - det mangler 10-15 millioner fat per dag. Vedvarer dette kan det føre ytterligere oljeprissjokk på kort sikt», sier oljeanalytiker Tom Erik Kristiansen.
Videre oppjusterer vi våre forventninger til europeiske gasspriser til USD 15/mcf i 2026 (10) og USD 12/mcf (9) i 2027, mens vårt langsiktige estimat på USD 9/mcf fra 2028 og utover forblir uendret.
Risikoen i markedet er i økende grad knyttet til geopolitikk og logistikk, snarere enn tradisjonelle fundamentale faktorer. Det gjør også prisbanen mer volatil enn normalt.

Fortsatt overvekt olje – det kan bli verre før det blir bedre
Med forventninger om økende priser opprettholder vi et konstruktivt syn på sektoren, og vi anbefaler å holde overvekt i olje- og gassprodusenter. Selv om markedet er svært volatilt og vanskelig å forutsi, ser vi også potensial for betydelig større prissvingninger enn det som ligger i våre oppdaterte estimater på kort sikt.
På lengre sikt kan en slik utvikling være det som skal til for å utløse en løsning som muliggjør gjenopptakelse av energiflyten gjennom Hormuzstredet, enten gjennom økt militært press eller, forhåpentligvis, en fredsavtale.
«Paradoksalt nok kan ytterligere eskalering være det som tvinger frem en løsning. Inntil det skjer, mener vi risikoen i markedet er klart på oppsiden», sier oljeanalytiker Olav Haugerud.
Disclaimer:
Denne artikkelen inneholder ikke profesjonell rådgivning, og skal ikke betraktes som investeringsrådgivning. Handel i verdipapirer medfører til enhver tid risiko, og historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Pareto Securities er verken rettslig eller økonomisk ansvarlig for direkte eller indirekte tap, eller andre kostnader som måtte påløpe ved bruk av informasjon i denne artikkelen.
Se våre compliance-nettsider for mer informasjon og full disclaimer.
Del med andre