To nye aksjer inn i Paretoporteføljen for september

Paretoporteføljen steg 3,7 prosent i august, og slo dermed Hovedindeksen (OSEBX), som var opp 1,3 prosent i måneden. Etter åtte måneder er porteføljen opp 33 prosent hittil i år, mot 15,5 prosent for OSEBX.

Del med andre

Dataskjermer

No

Ved inngangen til september gjør Pareto-analytikerne tre endringer i modellporteføljen: Aker BP, Elkem og Tomra tas ut, mens Odfjell Drilling og Envipco tas inn. Totalt består porteføljen nå av ni aksjer.

Aksjehandelskunder med analysetilgang kan lese våre analytikeres kommentarer på porteføljens ni aksjer i analyse- og handelsplattformen vår. Logg inn for å lese rapporten.

Markedet og porteføljen i august

I august steg Paretoporteføljen 3,7 prosent. På Oslo Børs steg Hovedindeksen 1,3 prosent. Beste aksje i porteføljen var SalMar (+22,5 %), mens Vend falt mest (-5,2 %).

August var preget av svakere makrotall fra USA, Q2-rapportering, økende forventninger om rentekutt i september, og fortsatt geopolitisk uro. På Wall Street steg Nasdaq, S&P 500 og Dow Jones med henholdsvis 1,6, 1,9 og 3,2 prosent. I Europa endte STOXX Europe 600 opp 0,7 prosent. Brent-oljen falt 5,1 prosent og avsluttet måneden på 67 dollar fatet.

Porteføljeoppdateringer for september 2025

Med tre aksjer ut og to nye inn består Paretoporteføljen for september av følgende ni aksjer:

  1. DNB (DNB)
  2. Endúr (ENDUR)
  3. Envipco (ENVIP)
  4. Europris (EPR)
  5. Frontline (FRO)
  6. SalMar (SALM)
  7. Odfjell Drilling (ODL)
  8. Vend (VEND)
  9. Vår Energi (VAR)

Envipco tilbake i porteføljen – flere kursdrivere i sikte

Vi ser særlig potensial i Polen og Portugal, som nærmer seg oppstart av sine pantesystemer. I tillegg arrangerer Envipco sin første kapitalmarkedsdag 9. september, hvor vi venter nye finansielle målsettinger, sier analytiker Fabian Jørgensen.

Selv om konsensusestimatene i stor grad fanger opp vekstpotensialet på mellomlang sikt, mener Jørgensen at markedet undervurderer selskapets inntjeningsevne - særlig gitt at aksjen handles til 9x P/E for 2027e.

Vi ser introduksjonen av konkrete finansielle målsettinger som et grep som kan redusere usikkerheten i dagens utsikter, gi bedre visibilitet og fungere som en positiv kursdriver.

Fabian Jørgensen, analytiker hos Pareto Securities

Endúr beholdes – sterk Q2 og høy kontantstrømavkastning

Endúr leverte et solid andre kvartal, med raskere marginbedring enn ventet i den svenske virksomheten. Aksjen forblir i porteføljen for september.

Til tross for svak ordreinngang innen havbruk, antar vi ingen vesentlig opphenting i våre estimater, og vi er derfor komfortable med en forventet EBITDA-vekst (CAGR) på 23 prosent frem mot 2027, sier analytiker Marcus Gavelli.

Etter oppjusterte estimater etter andre kvartal tilbyr aksjen nå en kontantstrømavkastning på 12-15 prosent på våre 2026-2027 estimater.

For å ta ned risikoen i porteføljen og gjøre plass til andre ideer, tar Gavelli ut en annen industriaksje, Elkem, etter en oppgang på 6,3 prosent i august.

Odfjell Drilling inn i porteføljen – sterk kontantstrøm og begrenset estimatrisiko

Odfjell Drilling tas inn i porteføljen for september, etter sterk kursutvikling og fortsatt solid inntjening. Selskapet har navigert en travel SPS-kalender på en imponerende måte, og kontantstrømmen har blitt stadig mer synlig.

Selv om en stor del av reprisingen er bak oss, mener vi det er for tidlig å ta gevinst. Selskapet skårer fortsatt helt i toppen på kontantstrømsmultipler fremover, med over 20 prosent kontantstrømavkastning og lav estimatrisiko, sier analytiker Bård Rosef.

Han peker også på at verdsettelsen ved utgangen av 2027 indikerer USD ~330 millioner per rigg, noe høyere enn sammenlignbare aktører, men at dette reflekterer bedre inntjeningsevne, særlig i et svakt marked.

Europris beholdes – forventer ny vekstimpuls i Q3

Europris forblir i Paretoporteføljen inn i september. Analytiker Phillihp Bjerke peker på flere forhold som støtter videre oppgang.

Vi venter nok et kvartal med solid vekst, støttet av sterke varehandelstall for bredt vareutvalg i juli. Dette peker mot oppside i forhold til dagens estimater, sier Bjerke.

I tillegg peker analytikeren på økt andel salg av høyprisede varer i andre kvartal og en positiv bruttomargineffekt i andre halvår fra en svakere dollar.

Selv om snuoperasjonen i Sverige vil ta tid, forsvarer den norske virksomheten alene dagens aksjekurs. På våre estimater for 2026 handles Europris til 13,2x P/E, med en svak rabatt mot nordiske retail- og en større rabatt mot «wide variety»-aktører. Det gjør aksjen attraktiv, sier Bjerke.

Vår Energi beholdes – leverer produksjonsvekst foran skjema

Vår Energi forblir i porteføljen, etter at produksjonen nådde 400 000 fat per dag i løpet av august – omtrent én måned tidligere enn ventet.

Selskapet er dermed i rute til å levere mer enn 430 000 fat per dag i fjerde kvartal, og godt posisjonert for å møte eller overgå 2026-guidingen, sier analytiker Tom Erik Kristiansen.

Kombinasjonen av høy produksjon og lavere investeringer legger grunnlaget for attraktive utbetalinger til aksjonærene, med en forventet direkteavkastning på 14 prosent ut 2025 og gjennom 2026. Kristiansen mener det er sannsynlig at en betydelig andel av selskapets markedsverdi vil bli tilbakeført aksjonærene i løpet av de neste årene.

DNB beholdes – attraktiv verdsettelse og sterk kontantstrøm

DNB-aksjen hentet seg inn gjennom august, men endte måneden med en beskjeden oppgang på 0,9 prosent etter svak utvikling i siste uke. Finansanalytiker Herman Zahl beholder aksjen i porteføljen for september.

Aksjen handles fortsatt med en inntjeningsrabatt på 6 prosent mot sparebankene (10,1x P/E for 2026), og vi vurderer verdsettelsen som moderat, sier Zahl.

Han viser til bedring i inntjeningen utenom renteinntekter, en robust kapitalposisjon og en direkteavkastning på 7 prosent som støttende faktorer for caset.

SalMar beholdes – lavere kostnader og mulig politisk trigger

SalMar forblir i porteføljen for september. Etter to biologisk krevende år, peker utviklingen nå i riktig retning.

Med nye og bedre generasjoner som utgjør en stadig større del av miksen på tilvekst, vil tilvekst-kosten til selskapet fortsette å trende nedover. Investorene har allerede rettet blikket mot 2026, sier analytiker Henrik Longva Knutsen.

I tillegg til underliggende forbedringer, mener han SalMar vil ha mest politisk medvind dersom det blir et regjeringsskifte.

Selskapet var blant dem som falt mest da lakseskatten ble innført, og kan dermed også stige mest hvis den senkes. Vi mener kombinasjonen av fallende kostnader og høy volumvekst, en mulig politisk trigger, og høy short-andel kan løfte aksjen i tiden fremover, sier Knutsen.

Laster inn...

Om modellporteføljen til Pareto Securities

Pareto Securities’ modellportefølje består av mellom 6 til 10 norske aksjer. Porteføljen oppdateres med eventuelle endringer månedlig. Markedsrapporten for kunder sendes ut før åpning første handelsdag hver måned. Eventuelle endringer i den underliggende porteføljen kommenteres i rapportene. Porteføljen er ikke ment å være en modellportefølje for store institusjonelle investorer, da vår strategi vil være vanskelig å kopiere til prisene som er angitt med større midler. Resultatet bør derfor ikke sammenlignes med institusjonelle investorer.

Disclaimer:

Dette innlegget inneholder ikke profesjonell rådgivning, og skal ikke betraktes som investeringsrådgivning. Handel i verdipapirer medfører til enhver tid risiko, og historisk avkastning er ingen garanti for fremtidig avkastning. Pareto Securities er verken rettslig eller økonomisk ansvarlig for direkte eller indirekte tap, eller andre kostnader som måtte påløpe ved bruk av informasjon i dette innlegget.

Se våre nettsider for mer informasjon og full disclaimer.

Del med andre

Kom i gang med velkomsttilbudet vårt Pareto START

Opplev fordelen av å trade hos et fullservice meglerhus

Bli kunde og start med tre måneder med våre beste betingelser og full analysetilgang.

SISTE NYTT FRA PARETO SECURITIES